Botox Uygulamaları

botox uygulamasi

Clostridium Botulinum isimli bakterinin salgıladığı toksinin laboratuar koşullarında işlemlerden geçirilerek tedavi amaçlı kullanım için hazırlanan şekline botox diyoruz. Botox, sinir kas kavşağında etki göstererek kasların sinir uyarılarına bağlı olan hareketlerini engellemektedir. Bu etki mekanizmasından yararlanılarak dinamik yüz çizgilerinin belirginliğini azaltmada, aşırı terlemenin giderilmesi ve kas gerginliğine bağlı oluşan migren ağrılarını tedavi etmede botoxtan faydalanılır. Botox dinamik kırışıklıklara yol açan kasları geçici süre ile gevşeterek etkisini gösterir. Botoxun etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır, vücut içerisinde dolaşmaz.

Dinamik yüz çizgileri, yüzümüzde aşırı çalışan mimik kaslarına bağlı oluşmaktadır. Dinamik yüz çizgilerine bağlı olarak sinirli olmadığımız halde kızgın, bazen olduğumuzdan daha yaşlı, bazen de kaşların yanlara ve aşağıya yönelmesinden dolayı üzgün ve bezgin bir görüntü verebiliyoruz. Büyük bir ameliyata gerek kalmadan bu durumu düzeltmek için botox uygulaması yapılabilir. Ancak botox uygulamasının aşırı sarkma ve kırışıklık gibi faydalı olmayacağı durumlar konusunda doktorunuzla ayrıntılı olarak görüşmelisiniz. Çünkü mevcut durumunuz için daha etkili ve uygun yöntemler mevcut olabilir.

Botox, estetik amaçlı olarak alın, kaşlar arası ve göz kenarlarındaki kırışıklıklarda son derece etkilidir. Üst dudak ve boyun bölgesinde oluşan kırışıklıkları düzeltmede de botox kullanılabilir.

Gebelik ve süt verme durumlarında botox uygulaması önerilmez. Nörolojik bir hastalığınız varsa bu konuda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Botox uygulaması

Bu uygulama çok ağrılı bir işlem olmamasına rağmen anestetik bir krem ya da buz uygulaması ağrıyı önlemek için yeterlidir. Önceden belirlenen noktalara ince ve küçük iğnelerle enjeksiyon şeklinde uygulanır. Yaklaşık 15-20 dk sürer, sonrasında hemen işe dönebilirsiniz. Etkisi 3-7 gün içerisinde ortaya çıkar ve yaklaşık 4-6 ay sürer. Tekrarlayan enjeksiyonlarda kırışıksız dönem uzamaktadır.

Bilinçli ve tecrübeli ellerde yan etkisi çok azdır. Çok nadir olarak baş ağrısı ve yanlış yere enjeksiyon sonucu geçici göz kapağı düşüklüğü görülebilir. Enjeksiyon bölgesinde nadiren hafif kızarıklık görülebilir, bu durum makyajla kolayca kamufle edilebilir.

Botox ile migren tedavisi

Botoxun migren ağrılarını ortadan kaldıran etkisi plastik cerrahlar tarafından açıklanmıştır. Uygulama alanları plastik cerrahlar tarafından anatomisi çok iyi bilinen bölgeler olduğu için bu uygulama plastik cerrahi uygulamaları arasında yerini almıştır. Yüz bölgesine estetik amaçlı botox enjeksiyonu yaptıran kişilerin migren ağrılarının ortadan kalktığının fark edilmesiyle botoxun migren atağının ortaya çıkmasını engelleyici etkisi saptanmıştır. Migren ağrılarının önemli bir kısmının nedeni baş bölgesindeki kasların kasılmasına bağlı sinirler üzerinde oluşturdukları tuzak nöropatidir. Bu kaslar gevşetilerek migren ağrısının ortaya çıkması engellenmiş olur. Bu etki çoğunlukla 4-6 ay sürelidir. Yaklaşık %80 hasta bu uygulamadan fayda görmektedir.

 

ULAŞIM

map bottom

İletişim

+90 322 227 7191
+90 549 227 7191

Çınarlı Mah. Fatih Terim Sk.
Bulvar İş Merkezi No:17 K:4 D:13
(Ziyapaşa MADO Binası)
Seyhan / ADANA

dr@beyhancakir.com.tr