PRP (Platelet Rich Plasma)

prp

Deri yaşlanması iç ve dış faktörlerin etkisiyle oluşan bir süreçtir. Güneş ışınları, yaşlanma, sigara kullanımı ve stresli yaşam gibi faktörler cilt üzerinde olumsuz etkiler göstererek birtakım deformasyonlara yol açar. Bu gibi nedenler ve kandan yeterli faktörleri alamadığı zaman ciltde sarkma, lekelenme, kırışıklıklar ve kötü bir görüntü meydana gelir. Bu yapı bozuklukları cildin çatısını oluşturan kollagen ve elastin liflerinin yenilenmesinin azalması sonucudur. Bu deformasyonları düzeltmek için PRP yani trombositlerden zenginleştirilmiş plazma kullanılabilir. Plateletler ya da trombositler adını verdiğimiz kan elemanları vücudumuzda hasarlı dokuları onaran ve birçok büyüme faktörünü yapısında bulunduran hücrelerdir. PRP uygulamasında, iyileşme sürecinde salınan büyüme faktörlerinin daha yoğun bir şekilde deri içine verilmesi amaçlanmaktadır.

Kişiden alınan az miktardaki kandan santrifüj cihazı yardımıyla plateletten zengin plazma (PRP) elde edilir. Elde edilen bu sıvı ya enjeksiyonla deri içine, ya roller uygulama ile birlikte ya da peeling, dermabrazyon gibi uygulamalar sonrasında yüzeye uygulanabilir. PRP özellikle mikrodermabrazyonla birlikte uygulandığında daha etkili, daha uzun ve daha kalıcı sonuçlar verecektir. Elde edilen PRP kişinin kendi kanından hazırlandığı için alerji ya da hastalık bulaşma riski beklenmez.

PRP birçok amaçla Diş Hekimliği, Ortopedi ve FTR gibi alanlarda çeşitli bölgelere kullanılabilmekle birlikte estetik cerrahideki ana kullanım alanı deri yenilenmesidir. PRP yüz, boyun ve dekolte bölgelerindeki cilt yenilenmeleri için kullanılabilir. Saçlı deri, el ve diğer vücut bölgelerine de uygulanabilir. Cilde yapılan diğer uygulamalarla kombine edilerek derinin hızla yapılanmasını sağlar. Ayrıca PRP, kırışıklıkları azaltmak, deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak, sivilce izlerini azaltmak ve saç dökülmesini durdurmak amacıyla kullanılabilir. Kırışıklıkları ve çizgileri doldurarak değil kollajen yapımını arttırarak düzeltir. Platelet sayısı yetersiz ve kanser hastalarında bu uygulama yapılmamaktadır.

PRP (Platelet Rich Plasma)'nin avantajları nelerdir?

  • Uzun etkilidir, tekrarlanabilir.
  • Uygulaması kolay ve güvenli bir işlemdir.
  • Kırışıklıkları ve çizgileri doldurarak değil yeni kollajen yapımını arttırarak düzeltir.
  • Saç dökülmesini durdurur ve saçları canlandırır.
  • Kişinin kendi kanından elde edildiğinden doğaldır ve alerji riski yoktur.

İlk uygulama sonrası elde edilen canlı ve parlak görünümün uzun süreli olması için tekrarlayan uygulamalar yapılmalıdır. 2-3 haftalık aralarla 3-4 seanslık uygulamalar daha kalıcı sonuçlar vermektedir.

 

ULAŞIM

map bottom

İletişim

+90 322 227 7191
+90 549 227 7191

Çınarlı Mah. Fatih Terim Sk.
Bulvar İş Merkezi No:17 K:4 D:13
(Ziyapaşa MADO Binası)
Seyhan / ADANA

dr@beyhancakir.com.tr