Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi) Ameliyatı

jinekomasti

Jinekomasti erkek memesinin büyümesini ifade eder. Tek ya da çift taraflı olabilir. Bu durum yaşamın belli dönemlerinde (ergenlik dönemi gibi) normal olarak kabul edilmekle birlikte bazı tıbbi problemler veya kullanılan ilaçlara bağlı da jinekomasti görülebilir. Meme büyümesinin temelinde hormonal etkileşimler söz konusudur. Kadınlarda daha baskın olan östrojen gibi hormonlar memede büyümeye yol açarken testosteron gibi erkeklik hormonları östrojenin meme üzerindeki etkilerini baskılar. Klinefelter Sendromu, testislerin alınması gibi testosteron seviyesinde azalmaya neden olan durumlar, testis tümörü vb östrojen seviyesini yükselten durumlar, alkol kullanımı, obesite, marihuana kullanımı, trisiklik antidepresanların kullanımı jinekomastiye neden olabilir. Yine vücut geliştirmek için kullanılan anabolik steroid ve hormonal ilaçlar da jinekomastiye sebep olabilir. Ancak jinekomasti vakalarının büyük çoğunluğunda hiçbir sebep bulunamamaktadır.

Ameliyat öncesinde hormanal bir problem olup olmadığı konusunda araştırma yapılıp, jinekomastiye neden olacak bir hastalık veya ilaç kullanımı durumu varsa öncelikle buna yönelik bir tedavi düşünülmelidir. Ergenlik dönemi gibi jinekomastinin normal bir durum olarak kabul edildiği dönemlerde ameliyat kararı almak doğru bir davranış olmayacaktır. Çünkü bu dönem sonunda memedeki jinekomasti durumu çoğunlukla düzelecektir. Ancak ergenlik dönemi tamamlandıktan sonra jinekomasti halen devam ediyorsa ameliyat düşünülebilir.

Jinekomasti (Erkekte meme büyümesi) ameliyatı

Meme kabaca meme bezleri ve yağ dokudan oluşur. Bu dokuların memedeki yoğunluğuna göre farklı ameliyat teknikleri kullanılabilir. Eğer glandüler doku dediğimiz meme bezlerinden yoğun bir meme mevcutsa klasik teknik olan meme başı kenarından yapılan kesiden girilerek meme içeriği boşaltılır. Eğer yağ dokudan daha yoğun bir meme varsa bu durumda liposuction tekniği kullanılarak küçük deliklerden kanüllerle girilerek boşaltma işlemi uygulanır. Ameliyat yaklaşık 1-1,5 saat sürer. Genel yada lokal anestezi ile yapılabilir. Aynı gün ya da 1 gün sonra hastaneden çıkabilirsiniz.

Jinekomasti (Erkekte meme büyümesi) ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası kullanılan tekniğe göre süresi değişebilen bandaj kullanılır. Ameliyattan sonra oluşabilen ödem ve morluklar birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Ameliyattan 3-4 gün sonra normal gündelik hayata dönebilirsiniz.

 

ULAŞIM

map bottom

İletişim

+90 322 227 7191
+90 549 227 7191

Çınarlı Mah. Fatih Terim Sk.
Bulvar İş Merkezi No:17 K:4 D:13
(Ziyapaşa MADO Binası)
Seyhan / ADANA

dr@beyhancakir.com.tr