Meme Küçültme

meme kucultmeBüyük meme, genetik, hormonal ve bazı hastalıklar gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve zamanla yerçekiminin de etkisiyle büyük göğüslerde daha fazla sarkma meydana gelir. Büyük ve sarkık göğüsler kadınlarda bazı sıkıntılara neden olabilmektedir. Meme küçültme ameliyatlarında doğal, vücutla orantılı ve mümkün olduğunca simetrik bir görünüm amaçlanır. Bu ameliyatla daha dik, küçük ve dolgun göğüslere sahip olabilirsiniz. Meme küçültme ameliyatları göğüslerin büyümesi tamamlandıktan sonra herhangi bir zamanda yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatı için uygun bir aday mıyım?

  • Genel vücut yapınıza göre göğüsleriniz büyük ise
  • Göğüs büyüklüğüne bağlı günlük yaşam kalitenizin azaldığını hissediyorsanız
  • Meme büyüklüğüne bağlı sırt, boyun ve omuz ağrılarınız oluyorsa
  • Sütyen askılarına bağlı omuzlarda derin izler oluşuyorsa
  • Meme altlarında tekrarlayan kızarıklık ve pişikler oluşuyorsa
  • Göğüslerin büyük olmasına bağlı giysi seçiminde sıkıntı yaşıyorsanız
  • Memeler arasında büyüklük farkı varsa
  • Göğüslerinizdeki sarkmaya bağlı meme başları aşağıya bakıyorsa
  • Göğüslerinizin büyük olmasına bağlı olarak psikolojik olarak rahatsızlık hissediyor ve bundan dolayı kendinizle barışık değilseniz meme küçültme ameliyatı için uygun aday olabilirsiniz. Bu konuda bir plastik cerrahın önerilerini alabilirsiniz.


Meme küçültme ameliyatının gebelik ve emzirme ile ilişkisi

Meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirmenin etkilenip etkilenmeyeceği ya da ne kadar etkileneceği seçilecek ameliyat yöntemine göre farklılık göstermesine rağmen, böyle bir ameliyat geçirmediği halde sütü az olan, sütten erken kesilen ya da hiç sütü gelmeyen kadınların da olduğunu bilmek gerekir. Sizin bu konuda yapmanız gereken, ilerleyen dönemde bebek düşünüp düşünmediğiniz konusunda doktorunuzu aydınlatmanız uygun bir yaklaşımdır. Emziren annelerde bu tür bir ameliyatın emzirme bittikten en az 6 ay sonra gerçekleştirilmesi daha doğru olacaktır. Her gebeliğin göğüslerde hormonal ve fiziksel değişikliklere yol açtığı göz önüne alındığında meme küçültme ameliyatının doğumlardan sonra planlanması yine uygun bir yaklaşım olacaktır.

Meme küçültme ameliyatı

Meme küçültme ameliyatlarının çeşitli teknikleri mevcuttur. Bu tekniklerin cerrahlar arasındaki ya da zaman içinde kullanımına göre popülerliği değişiktir. Bu ameliyatı düşünen kimselerin yine tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi ne istediğini ve bu ameliyattan neler beklediğini doktoru ile net olarak paylaşması önemlidir. Göğüslerin çok fazla küçültülmesi kilolu kimselerde hoş görüntü vermeyebilir. Ameliyat sonucu görünüm genel vücut yapısı göz önüne alınarak tasarlanmalıdır. Ameliyat sonrası nasıl bir iz kalacağı kullanılacak tekniğe göre farklılık göstereceğinden, hangi ameliyat tekniğinin tercih edileceği konusunda ameliyatınızı gerçekleştirecek cerrahınızdan aydınlatıcı bilgiler almalısınız.

Meme küçültme ameliyatı uygun hastane ortamı ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi değişkenlik göstermekle birlikte 2-4 saat sürmektedir. Ameliyattan sonra 1, bazen 2 gün hastanede kalmanız gerekir. Genellikle 3-4 gün sonra iş hayatınıza dönebilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı sonrası

Pansumanlar sonrasında doktorunuzun önereceği büyüklük ve cinste sütyen kullanmanız gerekecektir. Ameliyat izleri zamanla solmakta, uzun dönemde de oldukça silinmektedir. Simetri veya herhangi bir problem olduğunda küçük düzeltmeler yapılabilir.

 

ULAŞIM

map bottom

İletişim

+90 322 227 7191
+90 549 227 7191

Çınarlı Mah. Fatih Terim Sk.
Bulvar İş Merkezi No:17 K:4 D:13
(Ziyapaşa MADO Binası)
Seyhan / ADANA

dr@beyhancakir.com.tr