Liposuction

liposuction

Vücutta, boyun, karın, bel, kalça, basen, diz içi, üst kol, yanak, gıdı gibi bölgelerdeki istenmeyen yağ birikimlerinin ince kanüller kullanılarak vakumlanması işlemidir. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta liposuctionun bir zayıflama yöntemi olmadığıdır. Yapılan spor ve diet programlarına rağmen devam eden yağ birikimleri varsa bu bölgeler liposuction ile inceltilebilir. İdeal liposuction adayı, her türlü çabaya karşı yok olmayan yağ birikimlerine sahip olan kimselerdir. Ciltte gevşeklik varsa liposuction bunu da düzeltemez. Bu tür bir operasyon düşünüyorsanız halk arasında konuşulan yanlış bilgilerden etkilenmeden, öncesinde bu konuda yeterli ve doğru bilgileri edinmelisiniz. Ameliyat sonrası beklentilerinizle mevcut durumunuz arasında gerçekleşebilirlik konusunda uyum olmalıdır. Aksi halde ameliyat sonrası hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Liposuction şekil verme amaçlı olup kilo vermek esas amaç olmamalıdır.

İdeal kiloya rağmen bel bölgesindeki yağ birikimlerinden dolayı bu bölgede kalınlaşma olabilir. Yine buna bağlı olarak aslında normal olan kalça küçükmüş gibi durabilir. Bazı hanımlarda da bel ince fakat kalça ve bacaklar daha kalın olabilir. Bu durum, giyilen pantolonların kalça ve bacaklarının tam olarak oturmasına rağmen bellerinin geniş olmasıyla fark edilebilir. Liposuctionun güzel sonuçlar verdiği grup yukarıda genel olarak ifade etmeye çalıştığım gibi obez hasta grubu değil, zayıflamaya rağmen kaybolmayan bölgesel yağ birikimlerine sahip hasta grubudur. İşlemden 1 hafta öncesinden itibaren aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır. Aksi taktirde liposuction sonrası aşırı morluk ve kanama gibi problemler görülebilir.

Liposuction ameliyatı

Ameliyat bölgesinin büyüklüğüne ve tercihe göre genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Ameliyat başlangıcında kanama ve ağrıyı azaltmak amacıyla ameliyat bölgesine özel solüsyonlar verilir. Ameliyat süresi liposuction uygulanacak alanın genişliğine göre değişir. Ameliyat, kanüller ile 3-4 mm çaplı küçük deliklerden girilerek gerçekleştirildiği için büyük ameliyat izleri olmaz. Ameliyat alanının genişliğine göre aynı gün ya da ertesi gün hastaneden çıkabilirsiniz.


Liposuction ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası erken dönemde ameliyat bölgelerinde ödemden dolayı şişlik ve morluklar olacaktır, bu tamamen normal ve geçici bir durumdur. Ameliyat sonrası yaklaşık 4 hafta süreyle korse kullanımı dokuların şekillenmesi açısından önemlidir. Ödem zamanla gerileyerek ilk aydan sonra gerçek vücut hatları ortaya çıkmaya başlar. Ödemin tamamen gerilemesi ve dokuların yumuşayarak normale dönmesi yaklaşık 3 ayı bulur.

 

ULAŞIM

map bottom

İletişim

+90 322 227 7191
+90 549 227 7191

Çınarlı Mah. Fatih Terim Sk.
Bulvar İş Merkezi No:17 K:4 D:13
(Ziyapaşa MADO Binası)
Seyhan / ADANA

dr@beyhancakir.com.tr