Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı)

rhinoplasti

Günümüzde en çok talep edilen estetik operasyon olan rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilmesini ifade eder. Yüzün ortasında yer alan burun, yüz güzelliğini etkileyen en önemli yapılardandır. Düzgün bir burun yapısı güzel bir yüzün en etkili bileşenlerinden biridir. Burun, etrafında yer alan çene, alın, kaş, göz ve dudaklarla birbirini tamamlamalı ve uyum içinde olmalıdır. Burun ucu, burun sırtı, burun kanatları ve burun delikleri gibi burnun bütününü oluşturan yapıların da birbiriyle orantılı ve uyum içinde olması gerekir. Geçirilen bir kazaya bağlı ya da doğumsal olarak var olan deformiteler burun şeklinde düzensizlikler oluşturabilir. Bazen de burun tek başına düzgün olabilir ancak yüze göre büyük ya da küçük olabilir. Bu gibi durumlarda mevcut olan bozukluğu düzeltmek için estetik burun ameliyatlarına başvurulabilir. Estetik burun ameliyatları ile rahatsız olduğunuz burun kemerinden kurtulabilir, burun ucunun daha güzel bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Eğer büyük bir burna sahipseniz küçültülebilir, burnunuz küçük ise büyütülebilir. Yine bu operasyonla nefes almayı bozan burun yapılarına ait problemler aynı anda düzeltilebilir. Geniş olan burun delikleri daraltılabildiği gibi burun ile dudak arasındaki açının değiştirilmesi ile daha çekici yüz hatlarına sahip olabilirsiniz.

Estetik burun ameliyatındaki amaç, yüz hatları ile uyumlu ve orantılı, aynı zamanda doğal bir burun elde etmektir. Unutmayın ki ideal burun, ameliyat edildiği halde ameliyat olduğu belli olmayan, doğallığını kaybetmeyen burundur.

Burun estetiği (Rhinoplasti) ameliyatı için uygun aday mıyım?

Ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi kendinize sorup düşünmeli ve bunları cerrahınızla konuşmalısınız. Bazen sizin hayal ettiğiniz bir sonuç, sizin için uygun bir beklenti değildir. Ameliyattan beklentinizi cerahınıza net olarak ifade etmeli, bu sonucun sağlanma olasılığı ve uygunluğu konusunda cerrahınızın önerilerini dikkate almalısınız. Ameliyat kararını verirken çevresel etkenlerden etkilenmeksizin bu ameliyatı kendinizin gerçekten isteyip istemediğinden emin olmalısınız. Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi sağlık problemi olmamak ve gerçekçi beklentileri olmak esastır. Sadece ideal bir burun değil ancak yüzün diğer özellikleriyle uyumlu bir burun amaçlanmalıdır.

Burun estetiği (Rhinoplasti) ameliyatı planlaması

Ameliyat olamayı kesinlikle istiyorsanız doktorunuzla aranızdaki iletişim esastır ve çok önemlidir. Birbirinizin dediklerini dinlemeli ve anlamalısınız. Uzun yıllar önce olsa dahi, daha önce geçirdiğiniz herhangi burun ameliyatı veya burun tedavisini, varsa alerji veya solunum güçlüğünüzü, kullandığınız ilaçları ve şayet kullanıyorsanız sigara içtiğinizi cerrahınıza söylediğinizden emin olmalısınız. Özellikle, ameliyatla ilgili beklentileriniz ve ameliyatın sonuçları hakkında aklınıza gelen tüm soruları cerrahınıza sormaktan çekinmeyiniz.

Burun estetiği (Rhinoplasti) ameliyatı

Burun ameliyatı açık ya da kapalı teknik ile yapılabilir. Teknik bir konu olduğu için bunun seçimini cerrahınıza bırakmak daha uygun bir yaklaşım olacaktır. Ameliyat süresi yapana göre değişmekle birlikte ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Çoğunlukla kullanılan anestezi türü genel anestezidir. Ameliyatla ilgili merak ettiğiniz konuları işlemi gerçekleştirecek cerrahınızla yüz yüze konuşmanız sizi daha çok tatmin edecektir.

Burun estetiği (Rhinoplasti) ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrasında yanınızda size yardımcı olacak refakatçinizin bulunması sizi daha rahat ettirecektir. Ameliyat bitiminde şeklinin bozulmaması için burun sırtına alçı-atel, burun içine ise tampon ya da silikon splint konulur. Hastalarda burun tamponu ile ilgili olarak olumsuz fikirler olmakla birlikte hastalarımda gözlemlediğim kadarıyla bunun bir önyargı olduğunu düşünüyorum. Çoğu hasta tampon çekimi sonrasında bahsedilen işlemin hiç de abartıldığı gibi korkulacak bir işlem olmadığını ifade etmektedirler. Gerçekleştirilen işleme göre gözlerinizin etrafında şişlik ve morluklar oluşabilir. Bu durum geçici olup 1 hafta-10 gün içinde düzelecektir.

Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler.

Bununla beraber, günlük yaşam temponuza tam anlamıyla dönmenizden önce, birkaç hafta geçecektir. Normal hayatınıza dönme konusunda cerrahınız daha ayrıntılı açıklamalarda bulunacaktır. Genellikle, yüksek efor gerektiren hareketlerden (koşma, yüzme, jimnastik, seks -kan basıncınızı yükseltecek herhangi bir hareket) iki ila üç hafta kaçınmanız, 8 hafta süreyle burnunuzu darbe veya çarpmalardan korumanız ve güneşe maruz kalmaktan kaçınmanız söylenecektir.

İhtiyaç olduğu zaman kontak lensinizi takabilirsiniz, fakat gözlük için durum farklıdır. Burnunuzdaki atel çıkarıldıktan sonra, burnunuz tamamen iyileşinceye kadar, yani iki ay boyunca gözlük ayakları burun sırtına oturmamalıdır.

İstenilen sonuca ulaşmak için bazen küçük ek cerrahi işlemlerin gerekebileceğini de önceden bilmekte fayda vardır.

 

ULAŞIM

map bottom

İletişim

+90 322 227 7191
+90 549 227 7191

Çınarlı Mah. Fatih Terim Sk.
Bulvar İş Merkezi No:17 K:4 D:13
(Ziyapaşa MADO Binası)
Seyhan / ADANA

dr@beyhancakir.com.tr