Yüz Germe Ameliyatı (Face Lift)

yuz germe

Geçen yıllara bağlı yüzümüzde oluşan yaşlanma kaçınılmazdır. Yıllar geçtikçe alnımızda ve göz kenarlarında kırışıklıklar, çene kenarları ve çene altında sarkmalar, boyun önünde uzayan bantlar oluşur. Yüzümüzün yaşlanmasında etkili olan en önemli faktörler, genetik özellikler, yer çekimi, uzun süreli güneşe maruz kalma ve sigara kullanımı olarak sayılabilir.

Yüz bölgesi estetik olarak horizontal düzlemde üç bölümden oluşur. Bunlar, üst yüz (alın), orta yüz ve alt yüz bölgesidir. Bu üç bölgeye de ayrı ayrı lifting (germe) işlemi uygulanabilir. Bu bölgelerde gerçekleştirilen germe işlemi klasik ve endoskopik yöntemler olarak ikiye ayrılabilir. Bunlardan klasik teknik kullanılarak gerçekleştirilen alın germe ameliyatı artık yerini endoskopik yönteme bırakmıştır. Klasik teknikte saçlı deri ve kulak arkalarından yapılan uzun kesilerle yüz (alın, orta yüz ve boyun bölgelerinden hangileri isteniyorsa) gerilir. Daha güncel olan endoskopik teknikte ise saçlı deriden açılan küçük kesilerden girilerek kamera yöntemiyle istenilen bölgelere germe ya da askılama yapılabilir. Günümüzde estetik sonuçlar daha iyi olduğu için yüz germe ve boyun germe işlemlerinin sıklıkla birlikte gerçekleştirilmektedir.

Bu ameliyat yaşlanmayı durdurmaz, ancak daha genç ve çekici bir yüz elde etmeyi amaçlar. Tüm estetik ameliyatlarda sıklıkla gözlemlediğimiz kendine olan güvendeki artış bu estetik girişim sonrasında da kendini belli etmektedir.

Yüz germe (Face lift) ameliyatı öncesi

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi sağlık problemi olmamak ve gerçekçi beklentileri olmak esastır. Yüz germe girişimiyle elde edilebilecek sonuçların sınırlı olabileceğini anlamak ve psikolojik olarak dengeli olmak önemlidir. Bu ameliyatın amacı daha iyi bir yüz görünümünü sağlamaktır. Cilt yapısı, etnik özellikler, deri elastikiyeti, yüz kemik yapısı ve gerçekçi bir yaklaşım ameliyattan önce irdelenmelidir. Bu ameliyat daha iyi, daha sağlıklı ve daha genç görünmenize yardımcı olacaktır. Ameliyat öncesi çekilen fotoğraflar ameliyat öncesi plastik cerrahınızın üzerinde çalışması açısından önemlidir.

Yüz germe (Face lift) ameliyatı

Klasik ya da endoskopik tekniklerden hangisinin uygulanması gerektiğine, yanaklardaki sarkma ve gevşeme derecesi, derinin buruşuk olup olmamasına göre karar veriyoruz. Klasik teknik, yanaklarda sarkma, yüz derisinde gevşeme ve buruşukluk olan kişilerde tercih edilen bir yöntemdir.  Klasik yüz germe ameliyatı, şakak bölgesinden başlayıp, kulak önünden devam ederek kulak arkasına ve saçlı deriye uzanan kesiler aracılığı ile gerçekleştirilir. Germe işlemi sırasında varsa özellikle alt yüz bölgesindeki fazla yağlar alınır ve fazla gelen deri alınarak kesi hattı estetik olarak dikilir. Klasik yönteme göre çok daha yeni bir yöntem olan endoskopik teknik ise yanak dokularında fazla sarkma ve buruşma olmadığında daha çok tercih edilir. Bu teknik klasik tekniğe göre daha genç gruba hitap eder. Burada daha küçük kesilerden girilerek asma ve germe işlemleri gerçekleştirilir. Ameliyat sonunda hafif basınçlı sargı-pansuman yapılır. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bu ameliyatın da bazı riskleri mevcuttur.

Yüz germe (Face lift) ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morluklar tamamen normal ve geçicidir. Ameliyat sonrası ilk 3-4 gün başın vücuda göre daha yukarıda tutulması ödemin daha hızlı azalması açısından önemlidir. Ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra iş yaşamına dönülebilir. Yüzdeki estetik cerrahi uygulamaları özgüveninizi tekrar kazanmanızda ve yüzünüzdeki erken yaşlanma bulgularını düzeltmede yardımcı olacaktır.

 

ULAŞIM

map bottom

İletişim

+90 322 227 7191
+90 549 227 7191

Çınarlı Mah. Fatih Terim Sk.
Bulvar İş Merkezi No:17 K:4 D:13
(Ziyapaşa MADO Binası)
Seyhan / ADANA

dr@beyhancakir.com.tr